Praėjusių šimtmečių mada ir sakuros Vilniuje

Praėjęs savaitgalis jau visai pakvipo pavasariu. Seniai ruošiausi aplankyti taikomosios dailės muziejuje vykstančias parodas, kuriose eksponuojami įvairių laikmečių drabužiai iš A. Vasiljevo kolekcijos. Kadangi nieko ypatingo šiam savaitgaliui nebuvo suplanuota, tai čiupau draugą už parankės ir pirmyn kultūrintis. Pakeliui į kadrą pateko šiek tiek bundančios gamtos.

Sprogstantis kaštono pumpuras
Sprogstantis kaštono pumpuras
Žydintis klevas (jeigu apsirinku, pataisykit)
Žydintis klevas (jeigu apsirinku, pataisykit)

Bilietas į taikomosios dailės muziejų kainavo 6 Lt. Studentams ir kitiems taikomos įvairios nuolaidos. Šiek tiek sugluminom darbuotoją, sėdinčią kasoje su klausimu, ar muziejuje galima fotografuoti. Tiesa pasakius, konkretaus atsakymo taip ir nesulaukėm. Jeigu suformuluoti klausimą tiksliau, tai klausėm ar galima fotografuoti ir ar reikia tam įsigyti bilietą. Iš pradžių mūsų nesuprato, po to pasakė, kad galima fotografuoti su blykste, o jeigu labai įkyriai fotografuosim, mus paprašys liautis muziejaus darbuotojos. Aš apsidairiau po holą ir prie įėjimo į ekspozicijų sales pamačiau ženklą, draudžiantį fotografuoti. Dar kartą perklausiau pas kasininkę, ar tikrai galima, nes prie įėjimo kabo tai draudžianti ženklas. Moteriškė vėl pasimetė ir išgirdome kažką panašaus į nežinau, po to patikslinimą, kad antrame aukšte lygtais draudžiama, o pirmame ji nežinanti. Ramybės dėlei nusprendėm nefotografuoti. O be reikalo, nes pažiūrėti buvo į ką. Asmeniškai aš mėgstu įvairius rankdarbius, todėl rankomis siuvinėtos suknelės, karoliukais siuvinėtos skrybėlaitės, bateliai ar rankinės tikrai paliko nemažą įspūdį. Įdomu pasižiūrėti, kaip keitėsi drabužių mada per kelis dešimtmečius, ar kuo vilkėjo damos ir kuo puošėsi džentelmenai prieš du šimtus metų. Parodos „Nuo karo iki taikos“ ir „Du mados šimtmečiai“ veiks iki gegužės 11 d.

Du mados šimtmečiai

Parodoje „Du mados šimtmečiai“ pristatomi vertingiausi A. Vasiljevo kolekcijos eksponatai. Parodoje eksponuojama daugiau kaip 60 suknelių ir daugiau kaip 60 aksesuarų. Mados tendencijos iliustruojamos fotografijomis, tapybos darbais. Didelį įspūdį palieka aksesuarai, ypač rankinukai, įvairios piniginės, vėduoklės ir kiti. Nuostabiai atrodo senovinės suknios ir puošnūs vyriškis aksesuarai. Tikrai yra į ką paganyti akis.

Du mados šimtmečiai. Šaltinis: http://www.ldm.lt/TDM/Mados_simtmeciai.htm
Du mados šimtmečiai.
Šaltinis: http://www.ldm.lt/TDM/Mados_simtmeciai.htm

Nuo karo iki taikos

Antrasis pasaulinis karas drastiškai pakeitė visą pasaulį, įskaitant ir madą. Parodoje pateikiamuose eksponatuose labai ryškiai atsispindi perėjimas į griežtą militaristinį stilių. Iš militaristinio stiliaus greitai pereiname prie jausmingos ir žydinčios moters įvaizdžio, su plačiais sijonais, žydinčiomis gėlėmis ir kitais romantiškais atributais. Į rinką ateina nauji audiniai, tokie kaip kapronas, nailonas. Drabužiai tampa lengviau prižiūrimi. Medžiagos leidžia įgyventi įnoringiausias dizainerių fantazijas. Šioje parodoje pateikiami įspūdingi aksesuarai. Labai originalios skrybėlaitės ar rankomis siuvinėtos gėlės ant suknelių. Žiūrint į kai kuriuos praėjusių dešimtmečių modelius kyla minčių, kad su jais galima tiesiai eiti į gatvę ir atrodyti ypač madingai.

Iš principo, esu iš tų žmonių, kurie yra faktiškai abejingi madai. Į šias parodas aš labiau žiūriu ne kaip į mados istoriją, o kaip į paprasčiausią istoriją. Tačiau reikia pastebėti, kad kai kurie kolekcijos eksponatai tikrai puikūs ir mielai tokius gal net ir šiandien dėvėčiau.

Nuo karo iki taikos. Šaltinis: http://www.ldm.lt/TDM/karas_taika.htm
Nuo karo iki taikos.
Šaltinis: http://www.ldm.lt/TDM/karas_taika.htm

Žydinčios sakuros Vilniuje

Pakeliui į muziejų prie Baltojo tilpo pro troleibuso langą pastebėjau rožinius medžius. Toptelėjo mintis, kad žydi sakuros ir neapsirikau. Pora metų atgal įvyko toks kuriozas, internete perskaičius, kad sakuros jau žydi išlėkiau jomis grožėtis, o radau tik plikas šakas su vienu kitu žiedeliu. Todėl šiais metais nusprendžiau šito grožio tikrai nepraleisti. Puikus oras siūlė pasivaikščiojimą paupiu. Šį pasiūlymą teko priimti. Sakuros šeštadienį dar nežydėjo visu tempu, tačiau po kelių dienų manau bus pats žydėjimo pikas. Nežinau ar pavyks šią savaitę nuvažiuoti dar kartą, todėl dalinuosi tomis nuotraukomis kurias turiu. Gražaus akių paganymo.

Pasivaikščiojimas paupiu
Pasivaikščiojimas paupiu
Žydintys šalpusniai
Žydintys šalpusniai
Sakurų sodelis
Sakurų sodelis
Žydinčios sakuros
Žydinčios sakuros
Sakuros
Sakuros
Sakurų žiedai
Sakurų žiedai

Parašykite komentarą