2017 metai paskelbti piliakalnių metais Lietuvoje, todėl Kauno marių regioninio parko (jau minėjau, kad šis parkas yra šių metų atradimas nr. 1) direkcija paskelbė piliakalnių iššūkį, kviesdama kiekvieną kraštietį (arba ne tik) šiais metais aplankyti kuo daugiau Lietuvoje esamų piliakalnių. Elė, rašanti kelionių tinklaraštį Kūtvėlos kelionės ir klajonės šį iššūkį priėmė ilgai nedvejodama. Po kurio laiko jos įkvėpta pirmuosius viščiukus pradėjo skaičiuoti ir Daiva, rašanti tinklaraštį Dasein.lt ir suskaičiavo visus savo aplankytus piliakalnius.
Pagalvojau, kad atsilikti nuo šios šaunios moteriškos kompanijos nereikia, todėl priimu piliakalnių iššūkį ir aš. Sunku būtų suskaičiuoti, kiek jų jau aplankyta, bet pasitaikius progai reikės tai padaryti. Tačiau net jeigu piliakalnis ir aplankytas, tai nereiškia, kad negalima į jį užsiropšti dar kartą. Praėjusį savaitgalį kaip tik teko lankytis Kernavėje ir užlipti ant visų penkių piliakalnių. Bet apie tai papasakosiu šiek tiek vėliau, kitame įraše. O dabar noriu pasidalinti savo patirtimi, kaip aš piliakalnių iššūkiui šiandien ruošiausi.
Kad būtų patogiau skaičiuoti aplankytus piliakalnius, sugalvojau, kad tam reikalingas žemėlapis, kuriame jie visi būtų pažymėti. Yra puikus tinklapis apie Lietuvos piliakalnius, kuriame surinkta ir pateikiama daug informacijos apie Lietuvos piliakalnius, tačiau šio tinklapio trūkumas, nėra interaktyvaus žemėlapio. Na ir šiaip žiūrinėti informaciją nematant piliakalnio buvimo vietos interaktyviame žemėlapyje kažkaip man pasirodė nepatogu. Šiek tiek pakankinus visažinį Google, pavyko patekti pas Lietuvos radio mėgėjus, kurie jau ne pirmi metai turi savo piliakalnių iššūkį – LHFA (Lithuanian Hill-Forts Award), t.y. renka taškus už užmegztus ryšius nuo Lietuvos piliakalnių. Už tam tikrą surinktą taškų skaičių dalinasi diplomus ir taip populiarina radijo mėgėjų veiklą bei skatina pažinti Lietuvos istoriją. Radijo mėgėjai turi pasitvirtinę 852 piliakalnių sąrašą, kurie visi pažymėti žemėlapyje. O dar puikiau yra tai, kad iš tinklapio galima parsisiųsti koordinačių failą. Ką aš ir padariau.
Nors Kauno regioninio parko direkcijos paskelbtame iššūkio aprašyme teigiama, kad Lietuvoje yra 903 piliakalniai, kaip jau ir minėjau, radijo mėgėjų sąraše jie tik 852, bet man toks kiekis pasirodė pakankamas. Vėliau bus galima papildyti, jeigu atsiras kuo, arba (kas mažai tikėtina), jų pritrūksiu. Pabandžiau originalų koordinačių failą sumaitinti Google maps ir įvertinti, ar turima informacija man tinka. Netiko. LHFA žemėlapyje yra daug perteklinės ir mano poreikiams nereikalingos informacijos. Piliakalniai suskirstyti pagal regionus, kas iš esmės nėra blogai, tačiau žemėlapyje matomi pavadinimai yra skaičių ir raidžių rinkiniai pagal LHFA poreikius. Pavadinimas pateikiamas tik piliakalnio aprašyme. Taip pat aprašyme atsispindi kita informacija, aktuali radijo mėgėjams. Pradėjau nagrinėtis .kml failą ir galvoti, kaip čia paprastuoju būdu iš jo iškrapštyti tik reikalingą informaciją – piliakalnio pavadinimą ir koordinates.
Esu šiek tiek susipažinusi su Python programavimu visiškai basic lygmenyje, tačiau pagalvojau, kad tai bus geriausias įrankis tinkamai apdoroti duomenų failą. Žinoma, patyrę developer’iai ar šiaip specialistai tikriausiai lengvai šyptelės perskaitę šiuos mano nuotykius, bet kaip ten bebūtų, norimas rezultatas pasiektas. Neužtruko nei amžinybės ir visažinis Google surado man reikiamą informaciją straipsnyje KMZ/KML file parsing with Python. Perskaičiau, pasiėmiau skriptą ir bandžiau žiūrėti kas bus. Iš esmės beveik iš karto sugebėjau gauti rezultatą, t.y. tinkamai pasiėmiau name ir coordinate laukus, tačiau man reikiama informacija buvo description lauke. Todėl teko šiek tiek padirbėti ir persirašyti išvesties eilutes taip, kad gaučiau man reikiamą informaciją. Rezultatas – .csv tipo failas su piliakalnio pavadinimu ir koordinatėmis. Šį failą galima sumaitinti tiesiai Google Maps ir gauti pavaizduotus taškus, kuriuose yra piliakalniai interaktyviame žemėlapyje. Viščiukų skaičiavimui ir trumpiems aprašymams įsidėjau kelis papildomus stulpelius, ir dabar interaktyviame žemėlapyje galiu žymėtis aplankytus piliakalnius. Aplankytų piliakalnių markeriai pakeičia spalvą, kuomet uždedamas visited požymis. Tai galima daryti interaktyviai iš Google paskyros.
Gali būti, kad žemėlapyje yra klaidų arba netikslių pavadinimų, tai paaiškės laikui bėgant. Bet pirminiame etape esamo įrankio man pakanka. Jeigu pastebėsite klaidų ar šiaip trūkumų, informuokite.
Jūsų teismui:
Žemėlapis: Piliakalnių iššūkis – 2017
CSV failas su 852 piliakalnių pavadinimais ir koordinatėmis: Lietuvos piliakalniai.