13 Vilniaus tiltų per Nerį

Rudeniškomis spalvomis nuspalvinęs Vilnių spalis pasitiko ne tik akvarele tapytais Neries krantais bet ir šiltu savaitgaliu, kurį praleisti būtų didelė nuodėmė. Jau seniai bevaikščiojau po Vilnių, todėl atėjo laikas klaidą ištaisyti. Prieš kelias dienas buvau sudėliojusi planą, kad reikia prabėgti, tiksliau praeiti po visais tiltais per Nerį Vilniuje. O jų nemažai – 13. Aišku, jeigu skaičiuosime Pilies tiltą per Vilnelę, tai bus visi 14. Tiek jų suskaičiavo Rimantas, rašantis tinklaraštį Šimtas kelių po Lietuvą, įraše 14 Vilniaus tiltų. Tačiau techniškai žiūrint, Pilies tiltas esantis Neries ir Vilnelės santakoje eina per Vilnelę, todėl jo neskaičiuosiu, todėl lieka šaunusis tiltų tryliktukas. Jeigu atmesime tuos, kurie neskirti automobiliams, tai šį skaičių sumažinsime iki 9. Tai tiek tos įžangos, o dabar apie viską plačiau.

Pavaikščiojimą pradėjau prie Valakampių tilto (arba dar kitaip vadinamo Valakupių) tilto. Tai gelžbetoninis tiltas, pastatytas 1972 m. Tai ilgiausias tiltas Vilniuje. Valakampių tilto ilgis 345,2 m. Valakampių tiltas pastatymo metu buvo ilgiausias visoje Lietuvoje. Jį nukonkuravo 1975 pastatytas (1978 atidarytas) Jurbarko tiltas per Nemuną, kuris ir šiandien yra ilgiausias automobilių tiltas Lietuvoje.

_igp0128
Valakampių tilto patiltė
_igp0131
Ir viskas laikosi ant šių „kojyčių“…
_igp0132
Valakampių tiltas
_igp0135
Ruduo Vilniuje

Šilo tiltas (tuo metu Antakalnio tiltas) pastatytas tarpukariu. Tai buvo geležinkelio tiltas, per kurį ėję bėgiai vedė į karinius sandėlius. Tiltas buvo skirtas tiek kroviniams gabenti, tiek pėstiesiems per upę persikelti. Antrojo pasaulinio karo metais civiliams gyventojams tiltu vaikščioti buvo draudžiama. Antakalnio tiltas buvo susprogdintas 1944 m. Jo vietoje tik 1999 metais pastatytas Šilo tiltas.

_igp0142
Šilo tiltas
_igp0144
Šilo tilto atramos
_igp0145
Šilo tiltas

Atkarpa nuo Šilo tilto iki Žirmūnų tilto veda paupiu. Čia įrengti tiek pėsčiųjų, tiek dviratininkų takai. Dešinėje – Tuskulėnų dvaro teritorija, kurioje įrengtas memorialas, skirtas okupacijos aukoms atminti. Tuskulėnų memorialą sudaro koplyčia – kolumbariumas, Tuskulėnų rimties parkas, dvaro rūmai ir oficina, Šv. Teresės kopltėlė. Yra įrengta muziejinė ekspozicija. Plačiau apie kompleksą galite pasiskaityti čia: Tuskulėnų Rimties parko memorialinis kompleksas. Man kol kas neteko lankytis šiame komplekse, bet reikės įtraukti į lankytinų vietų sąrašą.

_igp0149
Tuskulėnų kolumbariumas

Žirmūnų tiltas tai gelžbetoninis automobilių ir pėsčiųjų tiltas. Ilgis – 210,4 m. Pastatytas 1966 m tiltas sujungė senąją Vilniaus dalį su nauju mikrorajonu – Žirmūnais. Tilto statybos metu jo konstrukcija buvo unikali ir toks tiltas buvo statomas pirmą kartą Lietuvoje. Žirmūnų tiltą puošia viena iš Vilniaus ženklų projekto skulptūrų – Karališkasis obuolys. Pagal projektą turėjo būti pastatytos 6 skulptūros, tačiau įgyvendintos buvo tik keturios. Dviems, turėjusiosms atsirasti ant Geležinio vilko tilto ir Liubarto tilto – pritrūko pinigų. Bent jau tokią informaciją pavyko rasti. Šiuo metu prie skulptūrų didžioji dalis Vilniečių yra pripratę. Jos atrodo geriau, nei legendinis vamzdis. Tačiau jų sumontavimo metu virė aršios diskusijos dėl jų reikalingumo ir estetikos.

_igp0155
„Karališkasis obuolys“ po Žirmūnų tiltu
_igp0157
Žirmūnų tiltas

Mindaugo tiltas  tai jauniausias Vilniaus Neries tiltų šeimos narys. Tiltas pastatytas 2003 metais, minint karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejų. Kaip jauniausias tiltas – jokių ypatingų gyvenimo įvykių dar nepatyrė. Tiesa, reikia paminėti, kad visai šalia tos vietos, kur dabar yra Mindaugo tiltas, sovietmečiu buvo statomas sezoninis pontoninis tiltas pėstiesiems – įrengiamas pavasarį, išardomas – rudenį. 1975 pavasarį po koncerto Sporto rūmuose tiltas sugriuvo, per įvykį žuvo žmonės. Po šio įvykio pontoninis tiltas nebebuvo statomas.

_igp0170
Po Mindaugo tiltu
_igp0171
Mindaugo tilto atrama
_igp0174
Mindaugo tiltas

Žaliasis tiltas tai labai aktyvų gyvenimą gyventantis ir daug diskusijų keliantis tiltas. Jo istorija gana plačiai aprašoma  straipsnyje Vilniaus tiltai. 1386 metais vietoje, kurioje šiuo metu stovi Žaliasis tiltas, pirmą kartą buvo pažymėtas tiltas. 1536 m. buvo pastatytas didelis mūrinis tiltas, vadintas Didžiuoju arba Vilniaus tiltu. 1655 metais jis sudegė, o vietoje jo 1674 m pastatytas naujas. 1766 m atnaujinus tiltą jis buvo nudažytas žaliai, ir taip gavo Žaliojo tilto vardą. Ir tai tik tilto nuotykių pradžia. Napoleonas tiltą sudegino, miestelėnai atstatė, jis buvo kelis kartus restauruotas. 1984 pastatytas plieninis tiltas, kurį 1915 metais buvo bandyta susprogdinti. Nesėkmingai. Sėkmė, deja, aplankė vokiečius 1944 m. 1952 metais tiltas buvo atstatytas ir papuoštas keturiomis skulptūrų grupėmis, kurios neseniai kėlė aštrias diskusijas. 2010 metais po tiltu pakabinta “Grandinė” iš Vilniaus ženklų ciklo, o praėjusiais metais nukeltos Žaliojo tilto skulptūros.

_igp0180
Pakeliui link Žaliojo tilto neišvengiamai kelią puošia vamzdis
_igp0190
Žaliasis tiltas
_igp0186
Po Žaliuoju tiltu

Kitas tiltas, kurį galima pasiekti pasroviui keliaujant Neries pakrante –  Baltasis tiltas. Tai pėsčiųjų tiltas per Nerį, kurio ilgis 240 m. Tiltas pastatytas 1995 m.

_igp0193
Baltasis tiltas
_igp0195
Vilniaus panorama su Hanner verslo centro smaragdu
_igp0196
Beveik po Baltuoju tiltu

Geležinio vilko tiltas yra viena iš pagrindinių miesto arterijų, kuria kiekvieną dieną pravažiuoja daug automobilių. Tiltas pastatytas 1979 m., jo ilgis 260 m, plotis – 38,8 m. Tikėtina, kad tai turėtų būti plačiausias tiltas Vilniuje.

_igp0205
Po Geležinio Vilko tiltu
_igp0208
Geležinio Vilko tilto atrama
_igp0214
Geležinio Vilko tiltas

Žvėryno tiltas baigtas statyti 1907 metais. Tuo metu jis buvo vadinamas Nikolajaus tiltu. Antrojo pasaulinio karo metu dalis tilto buvo nugriauta, tačiau jis gana greitai buvo atstatytas. 1987 m metais siekiant nukreipti transporto srautus šalia pastatytas Liubarto tiltas. 2006 m tiltas rekonstruotas.

_igp0219
Po Žvėryno tiltu
_igp0220
Žvėryno tiltas
_igp0224
Žvėryno tiltas

Liubarto tiltas, kaip jau ką tik ir minėjau, pastatytas siekiant nukreipti transporto srautus nuo Žvėryno tilto. Pastatytas 1987 m.

_igp0231
Liubarto tiltas
_igp0227
Po Liubarto tiltu

Vingio parko tiltą galima pasiekti einant per Žvėryną Birutės gatve, arba keliaujant Neries pakrantėje einančiu takeliu. Pasirinkau pastarąjį variantą, ir gėrėjausi rudens spalvomis. Visažinė Vikipedia rašo, kad maždaug toje vietoje, kur dabar yra Vingio parko tiltas, 1930 m, buvo pastatytas siaurojo geležinkelio tiltas į Žvėryną. 1958 jis buvo stipriai apgadintas ir nugriautas. Vasaros sezono metu čia buvo tiesiamas pontoninis tiltas. Dabartinis pėsčiųjų tiltas pastatytas 1985 metais. Tai vienas iš nedaugelio vantinių tiltų Lietuvoje.

_igp0233
Vilnius
_igp0237
Nutapyta Neries pakrantė
_igp0240
Po Vingio parko tiltu
_igp0250
Vingio parko tiltas

Perėjusi Vingio parko tiltu ir įvertinusi savo galimybes bei turimą laiką nusprendžiau, jog likusius keturis tiltus aplankysiu automobiliu, todėl pasukau namų link ir persėdau į automobiliu.Kiti trys tiltai yra visai šalia Vilniaus termofikacinės elektrinės Nr. 2 (VE-2). Apžiūrint juos galima visai smagiai pasivaikščioti paupiu žvejų pramintais takeliais.

Lazdynų tiltas pastatytas 1969 m. 2009 m. pradėta tilto rekonstrukcija, kurios metu tiltas buvo praplatintas ir šiuo metu turi 8 eismo juostas.

_igp0263
Lazdynų tiltas
_igp0260
Po Lazdynų tiltu
_igp0264
Lazdynų tiltas

Bukčių tiltas buvo pastatytas 1953 ir jungė dabartinius Lazdynus bei Vilkpėdę. Tiltas buvo skirtas pėstiesiems, juo taip pat buvo nutiestos šilumos trasos iš elektrinės į šiltnamius kitame Neries krante. Šiuo metu Bukčių tiltas yra nenaudojamas, nes yra avarinės būklės.

_igp0266
Nenaudojamas Bukčių tiltas

Komunikacijų tiltas per Nerį yra visai greta Bukčių tilto. Pavyko rasti informaciją, kad jis pastatytas 1988 m. Tik tiek.

_igp0274
Komunikacijų tiltas
_igp0279
Po Gariūnų tiltu
_igp0283
Gariūnų tilto detalė
_igp0277
Gariūnų tiltas

Aplankius šią tiltų grupę liko paskutinis objektas – Gariūnų tiltas. O gal reikėtų sakyti Gariūnų tiltai. Iš esmės tai yra 2 vienas šalia kito nutiesti tiltai.

Trumpai reziumuojant, visas pasivaikščiojimas ir pasivažinėjimas man patiko. Oras buvo puikus, o ir vaizdai tokie pasteliškai rudeniški. Reikėtų pasiryžti, ir kada nors įveikti visą maršrutą pėsčiomis. Šio pasivaikščiojimo metu nuėjau apie 10-12 km. Maršrutas iki Gariūnų tilto galėtų būti apie 16-18 km, priklausomai nuo to, ar einama neries pakrante, ar šiek tiek trumpinamas kelias. 

P.S. Vilnius yra labai aktyvus ir gyvas miestas, kuriame, kaip niekam ne paslaptis, vyksta gausybė renginių. Pavyko užfiksuoti kelias Robotų šventės akimirkas prie Baltojo tilto bei Baikerių sezono uždarymo.

_igp0199
Akimirka iš Robotų šventės : akyliausieji gali ore kybantį droną
_igp0255
Baikeriai

Parašykite komentarą